100 let ČSR – co bylo na začátku?

Školní projekt, kterým si chceme připomenout 100. výroční vzniku Československa. Vnímáme to jako obrovskou příležitost posílit výchovu k občanství, osobní statečnosti a společenské aktivitě. Každý měsíc představí žáci jednoho ročníku témata, kterými se snažíme přiblížit dobu vzniku samostatného státu se zaměřením k našemu regionu.

Samozřejmě na vernisážích nebudou chybět zástupci školního parlamentu a naši všudypřítomní reportéři a redaktoři ze školní TV.

 

Výstavu jednotlivých fází projektu si můžete prohlédnout i vy ve vestibulu školy vždy jeden měsíc od uvedeného data:

12.1.

9.2.

2.3.

6.4.

4.5.

1.6.

Fotografie z vernisáže naleznete ve Fotogalerii.

 


12. 1. 2018 zahájily devítky s tématem situace na frontě – zbraně, taktika, ztráty. Na prezentaci si daly opravdu záležet :-) . Co napsali devíťáci?

 V letošním roce si celá naše republika připomene významné historické výročí 100 let vzniku ČSR. Ani my, žáci Základní školy Václava Havla v Poděbradech, jsme nezůstali s rukama v klíně, a aktivně jsme se ve spolupráci se svými třídními učiteli a vedením školy do oslav tohoto dějinného mezníku zapojili. Zpracováváme jednotlivá témata o životě v době vzniku naší samostatné republiky a ta každý měsíc představujeme svým spolužákům na vernisáži našich prací.

 Celý projekt byl slavnostně zahájen za zvuků národní hymny 12. 1. 2018 pracemi nás, žáků 9. ročníků. I přes počáteční rozpaky a trochu té zdravé trémy jsme se s tímto úkolem poprali na výbornou a sklidili jsme nejenom potlesk, ale i pochvalná slova našich kamarádů, vyučujících a vedení školy. V současné době si i vy můžete výstavu ve vestibulu naší školy prohlédnout.


 

9. 2. 2018 osmé ročníky představily další část projektu 100 let ČSR – ŠKOLSTVÍ za účasti vedení školy a zástupců školního parlamentu. Počáteční nervozita byla rychle překonaná a každá třída představila část únorového projektu. Pochvalné reakce svědčily o úspěchu výstavy, proto doufáme, že se vše bude líbit i těm, kteří ji zhlédnou do půlky března. Pak ji vystřídá další téma připomínající vznik ČSR.

My osmáci vám představujeme výstavu zaměřenou na školství r. 1918, kterou připravili žáci ze všech osmých tříd naší školy. Jednotlivé prezentace ukazují, které předměty se tehdy vyučovaly, nebo jaké školy existovaly na našem území po vzniku Československa. Dozvíte se z nich, jak vypadaly pomůcky – třeba kalamář, lavice, a učebnice – i školní budovy, v nichž se učilo nejen česky, slovensky, německy, ale i dalšími jazyky menšin. Podívejte se na kopie vysvědčení a zkuste najít rozdíly mezi tehdejším a dnešním hodnocením.


 

V pátek 2. března 2018 se v dopoledních hodinách konala ve vestibulu Základní školy Václava Havla v Poděbradech již třetí krátká vernisáž věnovaná výročí vzniku našeho státu.

Zásluhou žáků 7. ročníků jsme se dozvěděli, co se jedlo, jak se vařilo a jaké potraviny se nakupovaly.

Výstava byla doplněna i ukázkou dobových předmětů (máselnice, kuchyňské váhy, nádobí na přípravu  a servírování jídel, hmoždíř, jídelní lístky i slavná kuchařská kniha Magdaleny Dobromily Rettigové).

Velice milým překvapením a zpestřením celé vernisáže byla ochutnávka jídel připravených podle tradičních receptur doby před sto lety ( chlebová polévka, bábovka podle M. D. Rettigové, Masarykovy knoflíčky a tvarohové buchty). Tyto pokrmy si připravili sami žáci a všem zúčastněným moc chutnaly.

Vernisáž byla velkým zážitkem pro všechny návštěvníky a už se těšíme, s čím se nám 6. dubna představí 6. ročníky.

Žáci 7. roč. ZŠ Václava Havla